Publikime

Raporti final i Fushates se Edukimit te votuesve te rinj 2017

Akademia e Studimeve Politike pėrfundoi me sukses programin e edukimit tė votuesve pėr herė tė parė nė zgjedhjet parlamentare tė 25 qershorit 2017. Ky raport pėrmban njė pėrmbledhje tė aktiviteteve kryesore dhe rezultateve te arritura, por njėkohėsisht edhe rekomandimeve me vlerė pėr fazat e ardhshme tė zbatimit tė tij.
 
Mund tė shkarkoni raportin kėtu / vetėm nė gjuhėn angleze

Udhėzuesi i votuesit pėr herė tė parė - 2017

Ky udhėzues ėshtė pėrgatitur nga Akademia e Studimeve Politike nė kuadėr tė programit "Ndėrgjegjėsimi i votuesve pėr herė tė parė - 2017". Botimi u drejtohet tė gjithė tė rinjve me qėllim informimin e tyre mbi rėndėsinė e pjesėmarrjes, procesin e votimit si dhe penalizimet penale nė rast tė abuzimit me kėtė tė drejtė qė kanė fituar.

Kliko kėtu pėr ta shkarkuar udhėzuesin

Studim mbi vlerėsimin e nevojave pėr edukim dhe informim zgjedhor nė Shqipėri - 2017

Studimi  “Vlerėsimi i nevojave pėr edukim dhe informim zgjedhor nė Shqipėri” u zbatua nga Akademia e Studimeve Politike duke zhvilluar njė sondazh me mbi 1.200 autoritete vendore, vėzhgues zgjedhore, minoritete dhe grupeve tė tjera specifike shoqėrore. Gjetjet e kėtij studimi ishin me interes pėr tė kuptuar problematikėn qė haset nė informimin e votuesve si dhe administrimin nga trupa zgjedhore. Studimi u komisionua nga OSBE me mbėshtetjen financiare tė Agjencisė Zvicerane pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim, nė bashkėpunim me KQZ dhe Kėshillin e Evropės.

Kliko kėtu pėr tė shkarkuar studimin / vetėm nė gjuhėn angleze

Numri i katert i revistes se alumneve

Publikohet numri i katėrt i revistės sė alumnėve (ish-pjesėmarrėsve) tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike. Njė botim qė u drejtohet vetė alumnėve, por njėkohėsisht synon t'iu shėrbejė atyre si njė mundėsi e mėtejshme promovimi tė arritjeve nė karrierėn personale si edhe aktiviteteve tė pėrbashkėta tė organizuara nga ky rrjet.

Klikoni ketu per revisten ne PDF

Numri i njembedhjete i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas online nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/newsletter.aspx
 
Kliko ketu per numrin e 11-te - Maj 2016  

Vlerėsimi i ndikimit dhe cilėsisė sė programit tė Shkollės sė Studimeve Politike

Me qėllim vlerėsimin e cilėsisė dhe ndikimin e njohurive tė ofruara nga programi i Shkollės sė Studimeve Politike u pėrgatit njė pyetėsor pėrkatės me synim vlerėsimin e alumnėve tė gjeneratave 2007-2015. Analizimi i vlerėsimit tė programit si dhe sugjerimet e dhėna gjatė kėtij pyetėsori do tė shėrbejnė pėr tė pėrshtatur mė tej modulet e trajnimit tė ofruar mbi bazėn e nevojave tė vetė pjesėmarrėsve.

 

Kliko kėtu pėr ta shkarkuar dokumentin

Numri i dhjete i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas online nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/newsletter.aspx
 
Kliko ketu per numrin e 10-te - Janar 2016 

Numri i trete i revistes se alumneve

Publikohet numri i tretė i revistės sė alumnėve (ish-pjesėmarrėsve) tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike. Njė botim qė u drejtohet vetė alumnėve, por njėkohėsisht synon t'iu shėrbejė atyre si njė mundėsi e mėtejshme promovimi tė arritjeve nė karrierėn personale si edhe aktiviteteve tė pėrbashkėta tė organizuara nga ky rrjet.

Klikoni ketu per revisten ne PDF

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Shtator 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF   

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Gusht 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF  

Manual mbi angazhimin nė krijimin e politikave publike pėr Efiēencėn e Energjisė

Ky manual pėrpiqet tė sjellė njė pėrmbledhje tė ideve, rekomandimeve dhe eksperiencave tė OJF-ve nga Evropa Juglindore, tė fokusuara mbi politikat publike tė Efiēencės sė Energjisė. Ai pėrbėn gjithashtu njė prezantim tė metodave tė ndjekura, nėpėrmjet tė cilave janė arritur rezultate tė sigurta. Botimi ėshtė pėrgatitur nga APS nė kuadėr tė aktiviteteve tė projekteve projekteve rajonale STRONG SEE dhe PDI.
 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Korrik 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.
 

Platforma e Veprimit mbi zhvillimin e qendrueshem te energjise ne Pogradec dhe Korce

Platformat e Veprimit dhe Planet perkatese per zbatimin e tyre ne rajonin e Pogradecit dhe Korēes u pergatiten me synim forcimin e bashkepunimit mes strukturave te pushtetit vendor per realizimin e objektivave te zhvillimit te qendrueshem te energjise ne keto rajone si dhe krijimin e premisave te duhura per ngritjen e nje Platforme te Perbashket Rajonale Veprimi mes rajoneve kufitare ne Shqiperi dhe Maqedoni.
 

Analiza e situatės sė efiēencės sė energjisė nė Manastir dhe Kėrēovė

Nėpėrmjet kėtij hulumtimi, Qendra pėr Kėrkim dhe Politikėbėrje (CRPM) ka sjellė njė pasqyrė tė gjendjes nė lidhje me zhvillimin e efikasitetit energjetik nė Manastir dhe Kėrēovė, si dhe problemet dhe sfidat rreth shfrytėzimit tė arsyeshėm tė energjisė me tė cilat ballafaqohen qytetarėt, kompanitė, pėrfaqėsuesit e sektorit joqeveritar dhe vetė qeverisja lokale.
 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Qershor 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Maj 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Prill 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Numri i dytė i revistės sė alumnėve

Publikohet numri i dytė i revistės sė alumnėve tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike. Njė botim qė u drejtohet vetė alumnėve, por njėkohėsisht synon t'iu shėrbejė atyre si njė mundėsi e mėtejshme promovimi tė arritjeve nė karrierėn e tyre personale, si edhe aktiviteteve tė pėrbashkėta tė organizuara nga ky rrjet.

Klikoni ketu per revisten ne PDF

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Mars 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Shkurt 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Janar 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Numri i tete i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas online nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/newsletter.aspx
 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Dhjetor 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Nentor 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Tetor 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Shtator 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit. Nėpėrmjet kėsaj pėrqasjeje tė re ndaj ideve dhe argumentimeve prestigjoze, synohet qė tė nxitet njė thellim i mėtejshėm i informimit dhe analizimit tė ngjarjeve tė aktualitetit politik dhe social mbarėbotėror.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Numri i shtate i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas onlinė nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/newsletter.aspx
 

Rezultatet e Kėshilli i Evropes - 2013

Njė pėrmbledhje e rezultateve tė arritura pėrgjatė vitit 2013 nga strukturat tė ndryshme pėrbėrėse tė Kėshillit tė Evropės, njėra prej tė cilave edhe rrjeti ndėrkombėtar i Shkollave tė Studimeve Politike.

Ndiqni kėtė link: https://edoc.coe.int/en/an-overview/5995-council-of-europe-highlights-2013.html

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Qershor 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit. Nėpėrmjet kėsaj pėrqasjeje tė re ndaj ideve dhe argumentimeve prestigjoze, synohet qė tė nxitet njė thellim i mėtejshėm i informimit dhe analizimit tė ngjarjeve tė aktualitetit politik dhe social mbarėbotėror.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Maj 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Nėpėrmjet kėsaj pėrqasjeje tė re ndaj ideve dhe argumentimeve prestigjoze, synohet qė tė nxitet njė thellim i mėtejshėm i informimit dhe analizimit tė ngjarjeve tė aktualitetit politik dhe social mbarėbotėror.
 

Raporti vjetor i aktiviteteve 2013

Njė pėrmbledhje e aktiviteteve tė njė viti tė suksesshėm tė Akademisė sė Studimeve Politike. Duke analizuar tė gjithė rrugėtimin njėvjeēar, ndjehemi krenarė pėr rezultatet, por nė tė njėjtėn kohė dimė se ka ende rrugė pėr tė bėrė. Botimi vjen nė gjuhėn angleze.

Kliko ketu per raportin PDF

Raporti vjetor i 'Dialogut Publik per energjine" 2013

ASP ėshtė partneri zbatues nė Shqipėri i projektit rajonal “Dialog publik pėr njė pėrdorim tė qėndrueshėm tė energjisė nė Evropėn Jug-Lindore” financuar nga (GIZ). Objektivi i fazės sė parė tė projektit ishte lobimi me politikė-bėrėsit pėrkatės dhe lehtėsimi pėr diskutimet gjithėpėrfshirėse publike mbi legjislacionin mbi eficencėn e energjisė si njė nga mjetet mė tė rėndėsishme pėr zbatimin e objektivave tė marra pėrsipėr nga Shqipėria nė kėtė sektor. Faza e dytė, e cila pėrfshihet edhe nė kėtė raport, kishte si synim rritjen e ndėrgjegjėsimit tė autoriteteve lokale mbi rėndėsinė e eficencės sė energjisė e t’i asistonte ata me sesione informuese nė lidhje me ligjin e ri, promovimin e masave tė diversifikimit tė energjisė e krijimin e incentivave pėr tė mbėshtetur bizneset qė pėrdorin e mbėshtesin masat pėr eficencėn e energjisė. 

Kliko ketu per materialin PDF

Numri i gjashte i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas onlinė nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/bulletin.aspx

Kliko ketu per numrin e 6-te - Prill 2014

Publikohet numri i parė i revistės sė alumnėve (2013)

Merr jetė numri i parė i revistės vjetore tė alumnėve (ish-pjesėmarrėsve) tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike. Ėshtė njė botim qė u drejtohet vetė alumnėve, por njėkohėsisht synon t'iu shėrbejė atyre si njė mundėsi e mėtejshme promovimi tė arritjeve nė karrierėn e tyre personale, si edhe aktiviteteve tė pėrbashkėta tė organizuara nga ky rrjet.

Klikoni ketu per revisten ne PDF

Mediat mbi projektin e energjise 2013

Buletini i Shkollave tė Kėshillit tė Evropės

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas onlinė nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/bulletin.aspx

Kliko ketu per numrin e 5-te - Janar 2014

Energji eficente, Energji e sigurte

Ky botim ėshtė pėrgatitur nė kuadėr tė programit "Dialogu Publik pėr Pėrdorimin e Qėndrueshėm tė Energjisė", me mbėshtetjen fi nanciare tė "Fondeve tė hapura rajonale pėr Evropėn Juglindore pėr Efiēencėn e Energjisė" tė Bashkėpunimit Ndėrkombėtar Gjerman (GIZ). Nė Shqipėri, inisiativa zbatohet nga Akademia e Studimeve Politike dhe synon tė krijojė njė ndėrgjegjėsim mė tė madh dhe politika efektive ndaj energjisė nė vendin tonė

Kliko ketu per PDF

Raporti i grupit te personave te shquar te Keshillit te Evropes

Nė verėn e vitit 2010, Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės, Thorbjųrn Jagland, kėrkoi qė njė “Grup Personash tė Shquar” tė pavarur (Grupi) tė hartonte njė raport mbi sfidat qė lindin si rrjedhojė e rigjallėrimit tė mungesės sė tolerancės dhe diskriminimit nė Evropė. Raporti bėn vlerėsimin e shkallės sė rreziqeve, identifikon burimet e tyre dhe bėn njė sėrė propozimesh pėr “bashkėjetesė” nė shoqėri tė hapur  evropiane. Grupi drejtohet nga ish ministri i jashtėm gjerman Joschka Fischer dhe pėrbėhet nga nėntė anėtarė - katėr gra dhe pesė burra – ku secili prej tyre ėshtė nga njė shtet i ndryshėm anėtar i Kėshillit tė Evropės.

RAPORTI VJETOR I VEPRIMTARIVE 2011-2012

Njė pėrmbledhje e aktiviteteve tė njė viti tė suksesshėm tė Akademisė sė Studimeve Politike. Duke analizuar tė gjithė rrugėtimin njėvjeēar, ndjehemi krenarė pėr rezultatet, por nė tė njėjtėn kohė dimė se ka ende rrugė pėr tė bėrė. Botimi vjen nė gjuhėn shqipe dhe atė angleze.

Kliko ketu per raportin PDF