Te rejat e Fundit

Drejtorėt e Shkollave nisin organizimin e Forumit Botėror pėr Demokraci 2017

Takimi vjetor i drejtorėve tė 21 Shkollave Politike tė Kėshillit tė Evropės u zhvillua mė 1-2 qershor 2017 nė Ljubjanė, Slloveni mė qėllim koordinimin mė tė mirė mes shkollave si dhe zhvillimin strategjik tė kėtij rrjeti tė rėndėsishėm dhe unikal tė edukimit elitar dhe forcimit tė demokracisė nė vendet nė tranzicion.

Ambasadori zviceran thirrje maturantėve pėr tė votuar

Ambasadori zviceran nė Tiranė, z. Christoph Graf dhe znj. Zamira Gjini, drejtoreshė e Arsimit Parauniversitar pranė Ministrisė sė Arsimit dhe Sportit ndoqėn nga afėr sot ushtrimin e votimit nė shkollėn e mesme "Asim Vokshi", nė Tiranė. Personalitetet ishin ftuar gjithashtu pėr tė drejtuar disa mesazhe sensibilizuese pėr maturantėt e kėsaj shkolle tė cilėt do tė votojnė pėr herė tė parė nė zgjedhjet e 25 qershorit.

Kreu i KiE i ftuar nė fushatėn edukuese tė votuesve pėr herė tė parė

Shefi i zyrės sė Kėshillit tė Evropės nė Tiranė, z. Claus Neukirch ndoqi sot nga afėr ushtrimin e votimit tė maturantėve tė shkollės sė mesme “Ismail Qemali”, nė Tiranė, nė kuadėr tė projektit pėr edukimin e votuesve tė rinj pėr zgjedhjet e 25 Qershorit. Qėllimi i kėsaj vizite ishte jo vetėm vėzhgimi i procesit, por edhe transmetimi i mesazheve sensibilizuese pėr nxėnėsit dhe tė rinjtė nė pėrgjithėsi mbi rėndėsinė e pjesėmarrjes nė votim si dhe evitimin e fenomeneve negative qė janė shfaqur nė zgjedhjet e kaluara.

Integrimi evropian nė fokusin e kursit tė tretė tė Shkollės

Kursi i tretė kombėtar i Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike u zhvillua nė Durrės nga datat 5-7 Maj 2017. Tematika "Shqipėria dhe rruga e saj drejt integrimit evropian" u trajtua nga lektorė dhe ekspertė tė mirėnjohur vendas dhe te huaj.

Akademia nis edukimin e votuesve pėr herė tė parė - 2017

Akademia e Studimeve Politike ka nisur tė zbatojė nė muajin mars programin e edukimit tė votuesve pėr herė tė parė nė zgjedhjet e ardhshme pėr kuvend. Programi do tė zbatohet nė tė gjitha shkollat e mesme tė vendit (356 shkolla) duke arritur tek mbi 34 mijė maturantė, tė cilėt kanė mbushur rishtazi moshėn 18 vjeēare dhe kanė fituar tė drejtėn pėr tė votuar.

Zhvillohet kursi i dytė i shkollės mbi lidershipin dhe pėrfaqėsimin politik

Kursi i dytė kombėtar i Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike me temė “Lidershipi dhe pėrfaqėsimi politik”, u zhvillua nė datat 7-9 Prill 2017 nė Gjirokastėr. Nėpėrmjet ekspertizės mė tė mirė tė sjellė nga ekspertėt vendas dhe ndėrkombėtarė tė fushės si dhe diskutimeve tė hapura, pjesėmarrėsit e programit patėn mundėsinė qė tė thellojnė njohuritė dhe trajnohen mbi aspekte tė rėndėsishme tė karrierės sė tyre.

Debatohet nė Tiranė mbi eksperiencat antikorrupsion nė Ballkan dhe vendet e Vishegradit

Takimi i Tiranės nėn nismėn "Forumi antikorrupsion i Ballkanit Perėndimor" u mbajt mė 17 mars 2017 nė ambjentet e Innovation Hub Tirana. Mbi 40 politikanė tė rinj, individė tė zgjedhur dhe pėrfaqėsues nga administrata publike dhe lokale, biznesit dhe medias, diskutuan rreth strategjisė antikorrupsion dhe ndikimin e korrupsionit nė rritjen ekonomike nė Shqipėri dhe nė rajon.

Zhvillohet kursi i parė i shkollės mbi fushatat elektorale

Kursi i parė kombėtar i Shkollės Shqiptare sė Studimeve Politike u zhvillua nė Pogradec nga data 10-12 mars 2017. Ekspertėt e ftuar nė kėtė kurs ndanė me pjesėmarrėsit njohuritė dhe eksperiencat mė tė mira nga praktika vendase dhe ajo botėrore.

ASP realizon sondazhin per edukimin zgjedhor

Akademia e Studimeve Politike po realizon javėt e fundit njė sondazh me qėllim identifikimin e nevojave specifike pėr informim dhe edukim zgjedhor tė votuesve. Studimi po realizohet nė bashkėpunim me Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve dhe Prezencėn e OSBE nė Tiranė falė kontributit tė Agjencisė Zvicerane pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim

Certifikohen stafet politike te bashkive te reja

Kursi i tretė i trajnimit drejtuar stafeve politike tė njėsive tė qeverisjes vendore u zhvillua mė 17-18 shkurt 2017 nė Durrės, me pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė bashkive Durrės, Shijak, Kukės, Berat, Ura Vajgurore, Kuēovė, Skrapar, Poliēan, Elbasan, Belsh, Gramsh, Peqin dhe Librazhd. Diskutimet dhe shembujt konkretė nga praktika, ngjallėn debat tek pjesėmarrėsit, tė cilėt vinin nga bashki tė ndryshme, por ndajnė tė njėjtat probleme.