Te rejat e Fundit

Vlerėsime pėr edukimin e votuesve tė rinj dhe aplikacionin e zgjedhjeve

Akademia e Studimeve Politike pėrfundoi me sukses dhe mori vlerėsimet maksimale nga Kėshilli i Evropės dhe bashkėpunėtorėt e tjerė pėr pėrfundimin me sukses tė programit tė edukimit tė votuesve pėr herė tė parė nė zgjedhjet parlamentare tė 25 qershorit 2017. Gjithashtu, raporti mė i fundit i OSBE/ODIHR mbi zgjedhjet pėrfshiu njė rekomandim mbi pėrmirėsimin e ndėrgjegjėsimit tė votuesve nė zgjedhjet e ardhshme nė vendin tonė.

Rinis mbėshtetja pėr kėrkimet e alumnėve tė Shkollės mbi politikat nė nivel vendor

Akademia e Studimeve Politike (ASP) nė bashkėpunim me Fondacionin Shoqėria e Hapur pėr Shqipėrinė (OSFA), po zbatojnė fazėn e dytė tė mbėshtetjes pėr punime kėrkimore dhe advokuese me synim pėrmirėsimin e politikave nė nivel vendor. Ky program synon zhvillimin e mėtejshėm tė angazhimit qytetar dhe profesional tė antarėve tė rrjetit tė alumnėve.

Certifikohen nė bashkėpunim me ASPA stafet politike tė bashkive

Rreth 120 punonjės tė Njėsive tė Qeverisjes Vendore, morrėn pjesė dhe u certifikuan nė pėrfundim tė programit tė trajnimit tė organizuar nga Akademia e Studimeve Politike, nė bashkėpunim me Shkollėn Shqiptare tė Administratės Publike (ASPA) nė periudhėn 2016-2017. Nėpėrmjet trajnimeve profesionale, por edhe diskutimit tė problematikės dhe zgjidhjeve pėrkatėse tė vetė pjesėmarrėsve tė bashkive tė ndryshme, u synua qė tė rriten mė tej njohuritė dhe aftėsitė drejtuese tė kėtyre strukturave vendore.

Drejtorėt e Shkollave nisin organizimin e Forumit Botėror pėr Demokraci 2017

Takimi vjetor i drejtorėve tė 21 Shkollave Politike tė Kėshillit tė Evropės u zhvillua mė 1-2 qershor 2017 nė Ljubjanė, Slloveni mė qėllim koordinimin mė tė mirė mes shkollave si dhe zhvillimin strategjik tė kėtij rrjeti tė rėndėsishėm dhe unikal tė edukimit elitar dhe forcimit tė demokracisė nė vendet nė tranzicion.

Ambasadori zviceran thirrje maturantėve pėr tė votuar

Ambasadori zviceran nė Tiranė, z. Christoph Graf dhe znj. Zamira Gjini, drejtoreshė e Arsimit Parauniversitar pranė Ministrisė sė Arsimit dhe Sportit ndoqėn nga afėr sot ushtrimin e votimit nė shkollėn e mesme "Asim Vokshi", nė Tiranė. Personalitetet ishin ftuar gjithashtu pėr tė drejtuar disa mesazhe sensibilizuese pėr maturantėt e kėsaj shkolle tė cilėt do tė votojnė pėr herė tė parė nė zgjedhjet e 25 qershorit.

Kreu i KiE i ftuar nė fushatėn edukuese tė votuesve pėr herė tė parė

Shefi i zyrės sė Kėshillit tė Evropės nė Tiranė, z. Claus Neukirch ndoqi sot nga afėr ushtrimin e votimit tė maturantėve tė shkollės sė mesme “Ismail Qemali”, nė Tiranė, nė kuadėr tė projektit pėr edukimin e votuesve tė rinj pėr zgjedhjet e 25 Qershorit. Qėllimi i kėsaj vizite ishte jo vetėm vėzhgimi i procesit, por edhe transmetimi i mesazheve sensibilizuese pėr nxėnėsit dhe tė rinjtė nė pėrgjithėsi mbi rėndėsinė e pjesėmarrjes nė votim si dhe evitimin e fenomeneve negative qė janė shfaqur nė zgjedhjet e kaluara.

Integrimi evropian nė fokusin e kursit tė tretė tė Shkollės

Kursi i tretė kombėtar i Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike u zhvillua nė Durrės nga datat 5-7 Maj 2017. Tematika "Shqipėria dhe rruga e saj drejt integrimit evropian" u trajtua nga lektorė dhe ekspertė tė mirėnjohur vendas dhe te huaj.

Akademia nis edukimin e votuesve pėr herė tė parė - 2017

Akademia e Studimeve Politike ka nisur tė zbatojė nė muajin mars programin e edukimit tė votuesve pėr herė tė parė nė zgjedhjet e ardhshme pėr kuvend. Programi do tė zbatohet nė tė gjitha shkollat e mesme tė vendit (356 shkolla) duke arritur tek mbi 34 mijė maturantė, tė cilėt kanė mbushur rishtazi moshėn 18 vjeēare dhe kanė fituar tė drejtėn pėr tė votuar.

Zhvillohet kursi i dytė i shkollės mbi lidershipin dhe pėrfaqėsimin politik

Kursi i dytė kombėtar i Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike me temė “Lidershipi dhe pėrfaqėsimi politik”, u zhvillua nė datat 7-9 Prill 2017 nė Gjirokastėr. Nėpėrmjet ekspertizės mė tė mirė tė sjellė nga ekspertėt vendas dhe ndėrkombėtarė tė fushės si dhe diskutimeve tė hapura, pjesėmarrėsit e programit patėn mundėsinė qė tė thellojnė njohuritė dhe trajnohen mbi aspekte tė rėndėsishme tė karrierės sė tyre.

Debatohet nė Tiranė mbi eksperiencat antikorrupsion nė Ballkan dhe vendet e Vishegradit

Takimi i Tiranės nėn nismėn "Forumi antikorrupsion i Ballkanit Perėndimor" u mbajt mė 17 mars 2017 nė ambjentet e Innovation Hub Tirana. Mbi 40 politikanė tė rinj, individė tė zgjedhur dhe pėrfaqėsues nga administrata publike dhe lokale, biznesit dhe medias, diskutuan rreth strategjisė antikorrupsion dhe ndikimin e korrupsionit nė rritjen ekonomike nė Shqipėri dhe nė rajon.