Te rejat e Fundit

Kremtohet 10-vjetori i themelimit tė Shkollės sė Studimeve Politike

Shkolla Shqiptare e Studimeve Politike kremtoi sot 10 vjetorin e themelimit tė saj nė njė ceremoni tė zhvilluar nė hotel Plaza nė Tiranė. Personalitete tė rėndėsishme si Presidenti i Republikes z. Ilir Meta; zv.kryeministrja znj. Senida Mesi; kreu i zyrės sė Kėshillit tė Evropės nė Tiranė, Z. Claus Neukirch; ambasadori zviceran nė Tiranė, Z. Christoph Graf, si dhe bashkėpunėtorė tė ndryshėm ndėr vite, vlerėsuan rolin Shkollės sė ngritur nga Kėshilli i Evropės me mbėshtetjen zvicerane, pėr edukimin e udhėheqėsve tė rinj.

Njoftim pėr aplikantėt e vitit akademik tė Shkollės 2018

Duke falenderuar kandidatėt e shumtė qė kanė dorėzuar aplikimin e tyre pėr programin "Shkolla Shqiptare e Studimeve Politike - 2018" , dėshirojmė t’i njoftojmė se procesi i seleksionimit pėr fazėn e intervistimit do tė kryhet nė ditėt nė vazhdim. Aplikantėt do tė njoftohen brenda dates 7 dhjetor 2017 pėr pėrzgjedhjen e parė dhe caktimin e datave tė intervistimit nė javėn e ardhshme.

Akademia prezanton rekomandimet mbi edukimin e votuesve ne prag te reformes zgjedhore

Akademia e Studimeve Politike prezantoi rekomandimet e saj nė konferencėn e zhvilluar nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve, me qėllim percaktimin e hapave kryesore qė duhet tė ndėrmerren nė kontekstin e njė reforme tė ardhshme zgjedhore.

Hapet thirrja per aplikimet e reja te Shkolles - 2018

Akademia e Studimeve Politike shpall thirrjen pėr aplikime pėr pjesėmarrėsit e rinj tė programit "Shkolla Shqiptare e Studimeve Politike" pėr vitin akademik 2018. Kandidatėt janė tė mirėpritur qė tė ndjekin udhėzimet e mėposhtme pėr tė plotėsuar dokumentet e nevojshme dhe dorėzuar aplikimin e tyre brenda datės 17 Nėntor 2017, ora 14.00, nė adresėn e Akademisė.

Vlerėsime pėr edukimin e votuesve tė rinj dhe aplikacionin e zgjedhjeve

Akademia e Studimeve Politike pėrfundoi me sukses dhe mori vlerėsimet maksimale nga Kėshilli i Evropės dhe bashkėpunėtorėt e tjerė pėr pėrfundimin me sukses tė programit tė edukimit tė votuesve pėr herė tė parė nė zgjedhjet parlamentare tė 25 qershorit 2017. Gjithashtu, raporti mė i fundit i OSBE/ODIHR mbi zgjedhjet pėrfshiu njė rekomandim mbi pėrmirėsimin e ndėrgjegjėsimit tė votuesve nė zgjedhjet e ardhshme nė vendin tonė.

Rinis mbėshtetja pėr kėrkimet e alumnėve tė Shkollės mbi politikat nė nivel vendor

Akademia e Studimeve Politike (ASP) nė bashkėpunim me Fondacionin Shoqėria e Hapur pėr Shqipėrinė (OSFA), po zbatojnė fazėn e dytė tė mbėshtetjes pėr punime kėrkimore dhe advokuese me synim pėrmirėsimin e politikave nė nivel vendor. Ky program synon zhvillimin e mėtejshėm tė angazhimit qytetar dhe profesional tė antarėve tė rrjetit tė alumnėve.

Certifikohen nė bashkėpunim me ASPA stafet politike tė bashkive

Rreth 120 punonjės tė Njėsive tė Qeverisjes Vendore, morrėn pjesė dhe u certifikuan nė pėrfundim tė programit tė trajnimit tė organizuar nga Akademia e Studimeve Politike, nė bashkėpunim me Shkollėn Shqiptare tė Administratės Publike (ASPA) nė periudhėn 2016-2017. Nėpėrmjet trajnimeve profesionale, por edhe diskutimit tė problematikės dhe zgjidhjeve pėrkatėse tė vetė pjesėmarrėsve tė bashkive tė ndryshme, u synua qė tė rriten mė tej njohuritė dhe aftėsitė drejtuese tė kėtyre strukturave vendore.

Drejtorėt e Shkollave nisin organizimin e Forumit Botėror pėr Demokraci 2017

Takimi vjetor i drejtorėve tė 21 Shkollave Politike tė Kėshillit tė Evropės u zhvillua mė 1-2 qershor 2017 nė Ljubjanė, Slloveni mė qėllim koordinimin mė tė mirė mes shkollave si dhe zhvillimin strategjik tė kėtij rrjeti tė rėndėsishėm dhe unikal tė edukimit elitar dhe forcimit tė demokracisė nė vendet nė tranzicion.

Ambasadori zviceran thirrje maturantėve pėr tė votuar

Ambasadori zviceran nė Tiranė, z. Christoph Graf dhe znj. Zamira Gjini, drejtoreshė e Arsimit Parauniversitar pranė Ministrisė sė Arsimit dhe Sportit ndoqėn nga afėr sot ushtrimin e votimit nė shkollėn e mesme "Asim Vokshi", nė Tiranė. Personalitetet ishin ftuar gjithashtu pėr tė drejtuar disa mesazhe sensibilizuese pėr maturantėt e kėsaj shkolle tė cilėt do tė votojnė pėr herė tė parė nė zgjedhjet e 25 qershorit.

Kreu i KiE i ftuar nė fushatėn edukuese tė votuesve pėr herė tė parė

Shefi i zyrės sė Kėshillit tė Evropės nė Tiranė, z. Claus Neukirch ndoqi sot nga afėr ushtrimin e votimit tė maturantėve tė shkollės sė mesme “Ismail Qemali”, nė Tiranė, nė kuadėr tė projektit pėr edukimin e votuesve tė rinj pėr zgjedhjet e 25 Qershorit. Qėllimi i kėsaj vizite ishte jo vetėm vėzhgimi i procesit, por edhe transmetimi i mesazheve sensibilizuese pėr nxėnėsit dhe tė rinjtė nė pėrgjithėsi mbi rėndėsinė e pjesėmarrjes nė votim si dhe evitimin e fenomeneve negative qė janė shfaqur nė zgjedhjet e kaluara.